Ježíšova podobenství: O dobrém pastýři

středa 10. červen 2015 08:41

Ježíš jim řekl: „Já jsem dobrý pastýř. Dobrý pastýř položí svůj život za ovce. Ten, kdo není pastýř, kdo pracuje jen za mzdu a ovce nejsou jeho vlastní, opouští je a utíká, když vidí, že se blíží vlk. A vlk ovce trhá a rozhání. Tomu, kdo je najat za mzdu, na nich nezáleží. Já jsem dobrý pastýř; znám své ovce a ony znají mne, tak jako mě zná Otec a já znám Otce. A svůj život dávám za ovce." (Evangelium podle Jana, 11 - 16)

Nevím, jestli je pro nás dnes srozumitelný obraz pastýře, když většina z nás nemá zkušenost s pasením ovcí. A pokud si už někdo malé stádečko pořídí, tak elektrický ohradník zabezpečí jeho ohlídání. A o existenci vlků už nebylo v našem regionu slyšet hodně dlouho. Ale pro tehdejšího člověka to byla věc naprosto srozumitelná.
Když jsem byl nějakou dobu na východním Slovensku, tak mi jeden bača vysvětloval: „Pane faráři, krávy, ty mohou pást i malé děti, ale ovce ne! To se musí vědět, co potřebují k dobré pastvě a jak je uhlídat!“
Stádo ovcí potřebuje pastýře. Ježíš se přirovná k dobrému pastýři, kterému na ovcích záleží, neváhá se pro ně vystavit nebezpečí, a dokonce dát za ně i svůj život.
Toto přirovnání nabývá ještě větší důležitosti ve spojitosti s předcházejícími Ježíšovými slovy: „Všichni, kdo přišli přede mnou, jsou zloději a lupiči. Ale ovce je neposlouchaly. Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude zachráněn, bude vcházet i vycházet a nalezne pastvu. Zloděj přichází, jen aby kradl, zabíjel a ničil. Já jsem přišel, aby měly život a měly ho v hojnosti.“
Jediný Ježíš to s námi myslí opravdu dobře a také je schopen chránit naši duši. Přirovnání tak zároveň varuje před existenci „vlků“, tj. falešných náboženství, sekt a ideologií. Srovnání života Ježíše s jinými zakladateli, s těmito „vlky“, jasně ukazuje, komu máme věřit. Stačí mít jen trochu zdravého rozumu.

Zamyšlení bylo uveřejněno 10. 6. 2015 v Jindřichohradeckém deníku.

Jiří Špiřík

Jiří Špiřík

Jiří Špiřík

Píši o křesťanské víře, etice, vztahu mezi vírou a vědou. Občas přidám i něco duchovního.

Jsem knězem Katolické církve

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora