Ježíšova podobenství: O hořčičném zrnku a kvasu

čtvrtek 6. listopad 2014 08:00

Předložil jim ještě jiné podobenství: „Království nebeské je jako hořčičné zrno, které člověk zaseje na svém poli; je sice menší, než všecka semena, ale když vyroste, je větší, než ostatní byliny a je z něho strom, takže přilétají ptáci a hnízdí v jeho větvích.“ Pověděl jim i toto podobenství: „Království nebeské je jako kvas, který žena vmísí do tří měřic mouky, až se všecko prokvasí.“ (Evangelium podle Matouše 13, 31 - 34)

Tato dvě Ježíšova podobenství vysvětluji obrovskou dynamiku a sílu Božího království. A skutečně je tomu tak. Média denně chrlí tisíce zajímavých a důležitých informací, vědecké týmy s obrovskými dotacemi ze státního rozpočtu neustále pracují na poznání světa, děti a mládež se učí ve školách vše možné, jen jedno v tom všem není prakticky přítomno: slovo o Bohu.

Zvěst o Ježíši a jeho Království je v porovnání s tím vším jako malinké hořčičné zrnko. A přesto je moc této zvěsti daleko mocnější a dotýká se lidského srdce hlouběji než cokoliv jiného. Je jako kvas, který dokáže to vše proměnit. Podobenství tak odhaluje tajemství těch, kteří se obrátili a přijali do sebe Boží moc. Vše, co se předtím naučili a poznali o světě, najednou chápou daleko hlouběji a ve vztahu k Bohu. Z věcí obyčejných se stávají pro ně věci vedoucí k Bohu.

Stále častěji si uvědomujme, že Evropa ztratila svůj duchovní rozměr, že současná krize není ani tak ekonomickou krizí, jako morálně-duchovní. A přesto bych neupadal do beznaděje. Duchovní a kulturní rozměr Evropy byl po staletí budován právě těmi malými semínky evangelia. A jistě i dnes se najde mnoho těch, co zasévají malá semínka Božího slova nebo do všeho lidského přimíchávají kvas evangelia. A přijde znovu čas, kdy to vše obyčejné a lidské bude opět znovu proměněno a zvěst o Ježíši bude tím nejdůležitějším a jediným smyslem každého lidského života.

Zamyšelní bylo uveřejněno 5.11.2014 v Jindřichohradeckém deníku.

Jiří Špiřík

Jiří Špiřík

Jiří Špiřík

Píši o křesťanské víře, etice, vztahu mezi vírou a vědou. Občas přidám i něco duchovního.

Jsem knězem Katolické církve

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora